Rozhovor s novopečenou mamičkou Edinou Kulcsár o výzvach materstva

12
 

Porozprávali sme sa s Vicemiss súťaže krásy Miss World Europe 2014 a veľvyslankyňou značky Revalid, Edinou Kulcsár, ktorá nedávno porodila svoje prvé dieťa o jej skúsenostiach.

Ale skôr ako sa dostaneme k rozhovoru, čo je popôrodná alopécia?
Popôrodná alopécia je typ vypadávania vlasov, ktorý postihuje ženy v prvých mesiacoch po pôrode. Po pôrode sa v ženskom tele deje množstvo hormonálnych zmien, konkrétne výrazne klesá hladina estrogénu. Vyššie hladiny estrogénu počas tehotenstva spôsobujú, že ženy strácajú denne menej vlasov ako je priemerných 100 vlasov, pretože v kľudovej tzv. telogénnej fáze rastového cyklu vlasov majú približne o 50% menej vlasov ako zvyčajne. To je príčinou, prečo niektoré ženy majú v tehotenstve vlasy hrubšie a lesklejšie. Akonáhle však porodia, hladina ich estrogénu znova klesne a ony začnú strácať vlasy uchovávané počas tehotenstva. Táto strata vlasov sa môže objaviť náhle medzi 2. a 3. mesiacom po pôrode a hoci sa zvyčajne neskôr - šesť až deväť mesiacov po pôrode stav vlasov vráti na úroveň pred tehotenstvom, môže to byť veľmi nepríjemné.

Hovorili sme s Edinou o jej skúsenostiach počas tehotenstva a po ňom ...

 

Po prvé, blahoželám k narodeniu svojho syna Medoxa. Ako sa vyrovnávate s materstvom?
Ďakujem! Obaja sa máme veľmi dobre a tešíme sa z tejto počiatočnej fázy vzájomného spoznávania. Je to pre nás veľmi výnimočný čas.

A všimli ste si nejaké zmeny vlasov počas tehotenstva?
Určite som si všimla, že moje vlasy boli počas tehotenstva oveľa silnejšie. Boli aj lesklejšie a oveľa jednoduchšie sa upravovali. Videla som tiež, že v mojej kefke na vlasy aj v sprche bolo zachytených menej ako obvykle. To bol určite jeden z pozitívnych vedľajších účinkov tehotenstva, ktoré som zažila! Je však dôležité mať na pamäti, že zážitok z tehotenstva je pre každého iný. Mám priateľky, ktoré vôbec nevideli rozdiel na ich vlasoch.

A teraz, odkedy ste porodili? Vyskytli sa nejaké významné zmeny vlasov?V prvých týždňoch moje vlasy zostali rovnaké ako počas tehotenstva, ako som už spomínala. Samozrejme, že som mala veľa ďalších vecí, ktoré vyžadovali moju pozornosť keď telo prechádza toľkými zmenami po pôrode. Ale asi dva mesiace po narodení Medoxa som si začala všímať, že sa začalo objevovať vypadnutých vlasov po kefovaní a aj ráno na mojom vankúši. Vedela som, že to bolo pravdepodobne vypadávanie vlasov po pôrode, ale napriek tomu to bolo stále dosť šokujúce.

Počuli ste o popôrodnom tehotenstve pred tehotenstvom?
Našťastie som o vypadávaní vlasov po pôrode počula počas práce na kampani Revalid, ale predtým som o tom nikdy nepočula. A teraz, keď som o ňom začala hovoriť so svojimi priateľmi a rodinou, mnohí z nich hovoria, že to aj oni zažili! Bolo to však príliš trápne, kedy o tom hovorili. Mužské vypadávanie vlasov je považované za normálnu súčasť života, ale ženy sa často hanbia priznať, že im padajú vlasy, či už po pôrode alebo v neskoršom veku. Myslím si, že je skutočne dôležité zvýšiť povedomie o tejto otázke, aby sa nové mamičky neobávali o tom hovoriť a hľadať pomoc, ak ju budú potrebovať.

Urobili ste nejaké zmeny, aby ste sa pokúsili zmierniť príznaky?
Začala som kontrolovať čo jem. Je ľahké dostať na zlé chodníčky a zlé stravovacie návyky, pretože zo začiatku je samozrejme nová úloha mamičky časovo veľmi náročná a okrem toho ste aj zameraná na dieťa. Takže som sa pozrela na svoju stravu, aby som si overila, či som dostatočne hydratovaná a či získavam zo stravy správne živiny - najmä železo, zinok a bielkoviny. Teraz pridávam ešte viac čerstvého ovocia a zeleniny.
Robím tiež maximum, aby som znížila stres, čo je tiež častý problém pri novorodencoch, ako som si prečítala, môže to zhoršovať príznaky. Pokúšam sa oddychovať, kedykoľvek spí Medox a doprajem si trochu času pre seba, aj keď je to len kúpeľ vo vani.

A čo bežná starostlivosť o vlasy? Urobili ste nejaké zmeny?
Hoci nemám toľko času na bežnú starostlivosť o vlasy, ako pred pôrodom, stále sa snažím o pravidelné umývanie a upravovanie vlasov. Takisto využívam čas pre seba, aby som si v sprche dala jemnú masáž hlavy. To mi tiež pomáha zmierniť stres.
Som tiež oveľa opatrnejšia, ako si upravím vlasy, vyhýbam sa vlasovým ozdobám s kovovými časťami a tesným čelenkám. Nechám si čo najčastejšie vlasy vyschnúť voľne. Nielenže to šetrí čas, ktorý je vzácny pri malom dieťati, ale tiež necháva vlasy oddýchnuť od sušiča vlasov a žehličky vlasov, ktoré môžu vlasy vysušovať a zhoršiť ich vypadávanie.

Bola som však ubezpečená, že väčšine žien sa vypadávanie vlasov po niekoľkých mesiacoch po pôrode vráti do normálu, do tej doby však budem mojim vlasom poskytovať ešte lepšiu starostlivosť ako obvykle.

Ďakujeme za tipy Edina! Sme si istí, že pomôžu mnohým ženám, ktoré prechádzajú rovnakým obdobím. Prajeme vám všetko najlepšie v týchto prvých mesiacoch s Medoxom.

 

Kedy navštíviť lekára / dermatológa
Ak výsledkom zmeny vašej starostlivosti o vlasy nie sú zdravšie vlasy alebo zníženie vypadávania vlasov, alebo ak príznaky trvajú dlhšie ako jeden rok po pôrode, možno budete chcieť navštíviť svojho lekára alebo dermatológa. 
Ak máte obavy z rednutia vlasov alebo vypadávania vlasov, 
príčinou môžu byť aj iné dôvody vypadávania vlasov, preto je dôležité konzultovať ich s lekárom. Väčšinu príčin vypadávania vlasov možno liečiť. Čím skôr je problém riešený, tým sú lepšie výsledky následnej liečby.

011018_RVD_BP_00