MAGAZÍN

VAŠE VLASY: NADČASOVÁ A SILNÁ KRÁSA – PREKVITÁ V KAŽDOM VEKU

 

Kmeňové bunky vo vlasových folikuloch sa delia na niečo úžasné a špeciálne – vlasy. Je to biologický zázrak, ktorý sa deje počas celého života, znova a znova.” Prof. Dr. med. Severin Läuchli

Naše vlasy výrazne definujú náš vzhľad. Podobne u mužov a žien, avšak vo všeobecnosti práve u žien hrajú vlasy dôležitejšiu úlohu. Lesklé, husté a zdravé vlasy sú spojené s mladosťou, energiou, zdravím a úspechom. Napriek tomu, že by sme si chceli zachovať žiarivé vlasy a dobre sa o ne starať, možno presne nevieme ako na to.

V prvej časti tejto Dvojzložkovej starostlivosti o vlasy dermatológ Prof. Dr. med. Severin Läuchli (Dermacenter, Zurich) predstavuje faktory starnutia pokožky a vlasov ako aj základy úspešnej anti-agingovej starostlivosti o pleť, ktorú možno úspešne preniesť aj do starostlivosti o vlasy. Každá dáma sa môže rozhodnúť pristúpiť k anti-agingovej starostlivosti. Pre žiarivý vzhľad v každom veku.
 

Ľudia si dobre uvedomujú starnutie pokožky ako prirodzený proces a mnohí bežne používajú Anti-Agingovú starostlivosť o pleť. Chceli by sme pochopiť, v akom veku začína starnutie pokožky? Aké sú najčastejšie príznaky a hlavné faktory starnutia pleti?

  

Dr. Läuchli: Starnutie pokožky je nepretržitý proces počas celého nášho života. V mladšom veku nie sú zmeny ešte badateľné. Vo veku 30 až 40 rokov sa objavujú prvé známky starnutia, ktoré začínajú byť viditeľné vo veku od 40 do 50 rokov. Mazové žľazy, ktoré zvlhčujú pokožku, sú menej aktívne, čo vedie k suchej pokožke. Suchá pokožka je vráskavejšia a tenšia než hydratovaná a je tiež citlivejšia a náchylnejšia na začervenanie. Tenšia pokožka zvyšuje viditeľnosť podkožných ciev. Dochádza tiež k  pigmentácii, pribúdajú svetlé a tmavé oblasti. Okrem toho sa v dôsledku oxidačných procesov v tele znižuje funkcia elastických vlákien zodpovedných za pevnosť a pružnosť pokožky.

UV žiarenie je najsilnejším vonkajším faktorom poškodenia elastických vlákien. Môžete to ľahko vidieť takmer na každom: napríklad ruky sú častejšie vystavované UV žiareniu ako iné časti tela, a preto ich koža vykazuje výraznejšie známky starnutia - je tenšia, so zníženou elasticitou a vráskami.

Čo môžeme urobiť pre spomalenie starnutia pleti?
Starnutie sa nedá zvrátiť ani zastaviť. Môžeme však ovplyvniť proces starnutia. Určite medzi ne patrí zdravý životný štýl. Dobrá kozmetická alebo lekárska starostlivosť o pleť môže dodať pokožke hydratáciu. Pretože suchá pokožka sa javí tenšia, vráskavá a menej pevná. Aktívne zložky v produktoch starostlivosti o pleť podporujú fyziologický proces regenerácie pokožky alebo majú antioxidačné či protizápalové účinky.

Ochrana proti vonkajším stresovým faktorom hrá ďalšiu, veľmi dôležitú úlohu v starostlivosti o pleť proti starnutiu. UV žiarenie je najväčším spúšťačom predčasného starnutia pokožky, a preto je kvalitná, účinná UV ochrana kľúčovým faktorom v anti-agingovej starostlivosti o pleť. Myslím si, že následná ochrana a starostlivosť môžu znížiť známky starnutia pleti približne o 50 %, aj keď ide skôr o vnútorný pocit než o vedecky podložené číslo. Predstavte si dve 70-ročné dámy, z ktorých jedna sa celý život intenzívne opaľuje a druhá trávi celý život s maximálnou možnou UV ochranou. Rozdiel vo vzhľade ich kože bude obrovský.

Starnú vlasy rovnako ako pokožka?
Existujú rozdiely a podobnosti medzi starnutím pokožky a vlasov. Tri hlavné aspekty starnutia vlasov sú rednutie vlasov, znížená kvalita vlasov a zmenená farba vlasov (šedivenie). Rednutie, strata objemu, znížená hustota vlasov a znížená kvalita vlasov sú porovnateľné s procesom starnutia pokožky a sú spojené aj so zníženou elasticitou a vlhkosťou. Mazové žlazy pokožky hlavy zabezpečujú jej zvláčnenie, teda hydratáciu. Zdravé a dobre vyzerajúce vlasy vyžadujú vyvážené vylučovanie kožného mazu – príliš veľa znamená, že vlasy sú mastné, na druhej strane keď je mazu príliš málo, vlasy súsuché, krehké a málo odolné.

Šedivenie vlasov je spôsobené bunkovými zmenami vo vlasovom folikule. Vlasové folikuly sú súčasťou našej pokožky, ich úlohou je produkcia vlasov v rámci cyklického procesu. Ako starneme, aktívny cyklus vlasového folikulu sa skracuje, bunky produkujúce pigment sú menej aktívne, čo vedie k pomaly rastúcim, riedkym a šedivým vlasom.

V akom veku začína starnutie vlasov a aké sú hlavné faktory?
Najvyššia hustota vlasov a maximálny priemer vlasov sa vyskytuje u mladých ľudí, pričom folikuly, a tým aj hustota a priemer vlasov sa zmenšujú približne od 30 do 40 rokov. To by mal byť ten správny vek, kedy sa treba začať lepšie starať o pokožku hlavy, vyživovať a chrániť pokožku pod vlasmi.

Vo folikuloch sú kmeňové bunky, ktoré sa delia a vzniká čosi neuveriteľné a úžasné - vlasy. Je to biologický zázrak, ktorý sa deje počas celého života, znova a znova. Tieto zázraky sú náchylné na stresové faktory, ako sú voľné radikály spôsobené UV žiarením alebo znečistením, ako je napr. cigaretový dym. Tieto voľné radikály môžu folikul trvalo poškodiť. Okrem toho, UV žiarenie nepoškodzuje len vlasovú pokožku, ale aj samotné vlasy. To vedie k ďalšej strate priemeru a objemu vlasov, hustoty a lámavosti vlasov.

Ako môžeme bojovať proti starnutiu vlasov?
Oxidačný stres dokáže telo kompenzovať pomerne ľahko, kým sme mladí. Ako sa hromadí množstvo stresových faktorov, ktoré atakujú naše telo a naše bunky, tak sa  začína dekompenzácia a oxidačné poškodenie buniek. Účinná ochrana pred stresovými faktormi je kľúčová, nakoľko UV žiarenie predstavuje najčastejšiu príčinu predčasného starnutia.

Stručne povedané, to, čo funguje v starostlivosti o pleť proti starnutiu, je úspešné aj v starostlivosti o vlasy: ochrana pred UV žiarením a správna hydratácia sú kľúčovými faktormi úspešnej anti-agingovej starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku, ako aj zaradenie antioxidačných a protizápalových zložiek do svojej starostlivosti. Na zabezpečenie čo najlepších výsledkov sa tieto produkty musia používať správne, napr. dodržiavaním doby aplikácie šampónov alebo odporúčaného dávkovania fluidov, ktoré nechávame pôsobiť na vlasoch bez oplachovania.
 

  • Vekom podmienené zhoršenie kozmetických vlastností vlasov súvisí so zmenami pigmentácie vlasov (šedivenie), priemerom, zakrivením, štrukturálnymi vlastnosťami (naťahovanie, ohýbanie, torzná tuhosť), zložením lipidov a vzájomnou závislosťou týchto zmien.
  • Zmeny priemeru vlasov s pribúdajúcim vekom majú pravdepodobne najväčší vplyv na celkové vnímanie starnutia vlasov. Priemer vlasov verzus vek nepredstavuje lineárny vzťah, ale skôr zakrivenie, ktoré sa zvyšuje na maximum okolo veku 40 rokov a potom klesá.
  • Znížená hustota vlasov začína výrazne ovplyvňovať vnímanie množstva vlasov a rednutie je čoraz zreteľnejšie od 40. až do polovice 50. rokov.