MAGAZÍN

VAŠE VLASY: NECHAJTE ICH NA SLNKU ŽIARIŤ, ALE NEDOVOĽTE SLNKU, ABY ICH OSLABILO

 

„Vlasy sú veľmi dôležité pre sebavedomie, pre svieži a mladistvý vzhľad. A to je dôvod aby naše vlasy dostali tú najlepšiu starostlivosť. Musíme zvýšiť povedomie o tom, že rednutie vlasov nie je nezvratný osud.“
Prof. Dr. med. Severin Läuchli


Aby ste predišli predčasnému starnutiu vlasov, do každodennej starostlivosti o vlasy je potrebné zahrnúť anti-agingovú starostlivosť o vlasy a folikuly. Pokožku hlavy možno svojím spôsobom považovať za pleť. V úspešnom boji proti starnutiu je kľúčová starostlivosť a ochrana pleti. Naša pokožka hlavy je pôda, v ktorej rastú korienky našich vlasov. A tak, ako krásna kvetina potrebuje zdravé korienky, aby rozkvitla, aj naše vlasy potrebujú zdravé folikuly, aby boli silné a krásne.

  
  
  
 
V tejto časti starostlivosti o vlasy dermatológ Prof. Dr. med. Severin Läuchli (Dermacenter Zurich, Švajčiarsko) vysvetľuje
najefektívnejšie spôsoby starostlivosti o vlasy. Každá dáma dokáže svoje vlasy chrániť a zachovať si ich žiarivý vzhľad.
Aby sa v každom veku cítila sebavedome.
 

V minulom čísle „Seriálu starostlivosti o vlasy“ ste nám povedali o procese starnutia pokožky hlavy a vlasov a účinných spôsoboch, ako starnutie ovplyvniť. Spomenuli ste UV žiarenie ako jednu z hlavných príčin starnutia vlasov. Ako chrániť pokožku hlavy a vlasy?


Dr. Läuchli: Stručne povedané, každý faktor spôsobujúci oxidačný stres – napríklad UV žiarenie, nezdravý životný štýl, znečistenie životného prostredia atď. – oslabuje a nakoniec poškodzuje folikul na bunkovej báze. Produkcia melanínu je znížená, fázy produkcie vlasov sú kratšie, výsledkom čoho sú tenšie, slabšie a menej pigmentované - šedivejúce vlasy. Čím viac je pokožka hlavy a vlasy vystavené takýmto stresovým faktorom, tým skôr začína proces starnutia vlasov.

Efektívna anti-agingová starostlivosť o vlasy preto musí zahŕňať ochranu pred oxidačným stresom, aby sa spomalil proces starnutia. UV žiarenie je hlavnou hnacou silou bunkového poškodenia kože, vlasovej pokožky a vlasového folikulu spôsobeného oxidačným stresom. Okrem toho UV žiarenie priamo poškodzuje vlasy. Preto je účinná UV ochrana nevyhnutná pri každej prechádzke na slnku.

Existujú aj ďalšie dôležité faktory v boji proti starnutiu vlasov okrem UV ochrany?

Zvlhčovacie látky sú dôležité na podporu prirodzenej rovnováhy mikrobiómu pokožky hlavy. Nevyvážený mikrobióm by mohol spôsobiť šírenie dermatofytov alebo iných prozápalových mikróbov. Lokálne a systémové zápalové procesy potom opäť spôsobujú oxidačný stres a poškodenie buniek. Použitím správnej hydratačnej a výživnej starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku môžeme podporiť zdravú rovnováhu lipidov a mikrobiómu pokožky a spomaliť proces starnutia.

Aká účinná by mohla byť vysoko kvalitná anti-agingová starostlivosť o vlasy?

Pri správne cielených opatreniach je možné ovplyvniť starnutie pokožky hlavy a vlasov. Zopakujem, čo som povedal: ochrana pred UV žiarením a hydratácia sú kľúčovými faktormi úspešnej anti-agingovej starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy. Ďalej sú dôležité antioxidačné a protizápalové látky. Vieme to z výsledkov pozorovaných pri produktoch proti starnutiu pleti. Ak je zdravá pokožka, vlasová pokožka, spomalí sa starnutie vlasov a budeme mať objemné, lesklé a husté vlasy.

Na zabezpečenie čo najlepších výsledkov je potrebné používať špeciálne produkty, ako sú šampóny a fluidy, ktoré nechávame pôsobiť na vlasoch bez oplachovania. Tieto produkty je potrebné správne používať, napríklad dodržiavať dobu aplikácie šampónov alebo odporúčané dávkovanie fluidov. V neposlednom rade, tieto produkty nestačí použiť len raz. Rovnako ako pri starostlivosti o pleť, aj pri anti-agingovej starostlivosti o vlasy je kľúčová každodenná rutina.


Poskytujete konzultácie v rámci vašej dermatologickej praxe pacientom kvôli rednutiu vlasov? Aké dôležité sú dobre vyzerajúce a zdravé vlasy pre vašich pacientov?

Pacienti majú skutočne obavy, keď zistia, že im rednú vlasy, najmä ženy. Rednúce vlasy sú pre nich citlivou témou. Väčšina mojich pacientov myslí v prvom rade na choroby alebo hormonálnu nerovnováhu, nie na proces starnutia. Nevnímajú starnutie vlasov ako prirodzený proces. Dôsledkom toho je, že si neuvedomujú ani možnosť anti-agingovej starostlivosti o pokožku hlavy a vlasov. Dokonca ani lekársky výskum sa téme starnutia vlasov až donedávna skutočne nevenoval. Vieme o špecifických dermatologických stavoch vlasovej pokožky či vplyve hormónov na kvalitu vlasov. Na druhej strane, výskum starnutia vlasov je novou oblasťou, novým trendom.

Rednúce vlasy sú pre mojich pacientov – väčšinou ženy, ale aj mužov – často oveľa väčším problémom ako iné viditeľné známky starnutia. Vzhľad vlasov je nesmierne dôležitý, často oveľa dôležitejší ako vzhľad pokožky.

Existuje posolstvo, ktoré si vezmeme domov?

Vlasy sú veľmi dôležité pre sebavedomie, pre svieži a mladistvý vzhľad. A to je dôvod, aby naše vlasy dostávali tú najlepšiu starostlivosť! Musíme zvýšiť povedomie o tom, že rednutie vlasov nie je nezvratný proces.

Stručne povedané, každodenná anti-agingová starostlivosť o pleť sa môže premeniť na úspešnú každodennú anti-agingovú starostlivosť o vlasy: kombinácia účinnej ochrany proti UV žiareniu, správnej hydratácii spolu s vysokokvalitnou starostlivosťou o vlasy s oxidačnými a protizápalovými zložkami.

V zdravotníctve je prevencia choroby zvyčajne jednoduchšia ako liečba choroby. V boji proti starnutiu je to presne tak isto: preto zvážte začlenenie anti-agingovej starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku do vašej každodennej rutiny predtým, než vlasy začnú starnúť. Nezúfajte, ak ste o tejto možnosti nevedeli. Nikdy nie je neskoro vyzerať mladistvo a zdravo.